Leikkimielistä toimintaa kylän nuorten suunnittelemana Tennilässä 8.6.

07/06/2024

Kirjoittanut: Päijänne-Leader

Päijänne-Leader

Tulevana lauantaina 8.6. Tennilässä järjestetään värikuulasotatapahtuma klo 15, joka on avoin kaikille. Osallistuminen on ilmaista, ja pelit ovat leikkimielisiä. Varusteet saa lainaan paikan päältä, ja opastus annetaan kaikille osallistujille. Pelien jälkeen on mahdollisuus nauttia syötävää ja virvokkeita. Pelaaminen vaatii ilmoittautumisen etukäteen, ja ilmoittautumistiedot löytyvät Tennilän kylä -Facebookista.

Ennen värikuulasotaa Tennilässä järjestetään myös Nerf-sota klo 11 alkaen, joka on avoin kaiken ikäisille. Voit ottaa oman Nerf-pyssysi mukaan tai pelata lainavarusteilla. Buffetti on avoinna myös Nerf-pelien aikana. Tapahtumapaikkana toimii Santaveräjä, joka sijaitsee osoitteessa Tenniläntie 801, Hollola. Tervetuloa mukaan hauskaan ja leikkimieliseen päivään.

Tapahtuma on osa Erasmus+ Meidän kylä -nuorten osallistumishanketta, jota kylän nuoret ovat suunnitelleet ja toteuttaneet. Kylänuoret itse uskoo oppivansa tästä yhteistyötaitoja ja tapahtuman järjestämisen taitoja. ”On hienoa, että nuorille annetaan tälläisia positiivisia näkymisen ja tekemisen paikkoja, pohtii Kylä- ja nuorisoaktivaattori Tiina Västilä.

Palaa ajankohtaisiin

Aiemmat

Etelä-Päijänteelle tuodaan kyläautoja – Padasjoen ja Sysmän kokeilu käynnistyy kesällä 2025

24/04/2025

Vesivehmaa Asikkalasta on Suomen Vuoden kylä 2025

17/04/2025

Opintomatka Pellinkiin: Asuttavuutta ja kestäviä ratkaisuja saaristosta kyliin

16/04/2025

Päijänne-Leader ry:n kevätkokous 29.4.2025

15/04/2025

Palvelumuotoiluopas kylätoimijoille

09/04/2025