29/01/2025
Kirjoittanut: Anu
Yritystukia ja kehittämishankkeita käsitellään hakujaksoittain. Käytännössä hankkeita voi hakea jatkuvasti, mutta hankkeet käsitellään hallituksessa tietyn hakujakson osalta kerrallaan.
Tavoitteena on, että hankkeet ovat hyvin valmisteltuja ja sisältävät kaikki mahdolliset liitteet hallituksen käsittelyyn mennessä. Mikäli näin ei ole, siirtyy hankkeen käsittely seuraavaan hallituksen kokoukseen. Huomioithan, että muutamissa liitteissä saattaa mennä aikaa. Ajallisesti haastavista liitteistä esimerkiksi uuden lainsäädännön mukainen rakentamislupa, joka tulee olla hankehakemuksessa mukana hanketta käsiteltäessä. Kun liitteet ja tarvittavat muut aineistot ovat kunnossa voidaan varmistua siitä, että hanke on tukikelpoinen.
Hyvin mietityt, tavoitteiltaan selkeät, toimenpiteiltään konkreettiset ja realistiset sekä kustannustehokkaat hankkeet on meidän kaikkien tavoitteena. Hallitus arvioi hankevalinnassaan tarvelähtöisyyttä, kohderyhmän sitoutuneisuutta sekä realistisuutta.
Hallitus kokoontuu lähes kuukausittain käsittelemään hankkeita, poikkeuksena touko- ja heinäkuu.
Tammikuu Hallituksen kokous pidettiin 23.1.2025.
Helmikuu Hallituksen kokous pidetään 20.2.2025, jossa käsitellään 31.1. mennessä tulleet hakemukset.
Maaliskuu Hallituksen kokous pidetään 27.3.2025, jossa käsitellään 2.3. mennessä tulleet hakemukset.
Huhtikuu Hallituksen kokous pidetään 24.4.2024, jossa käsitellään 31.3. mennessä tulleet hakemukset.
Kesäkuu Hallituksen kokous pidetään 5.6.2024, jossa käsitellään 15.5. mennessä tulleet hakemukset.
Elokuu Hallituksen kokous pidetään 21.8.2024, jossa käsitellään 31.7. mennessä tulleet hakemukset.
Yhdistysaktiivi Rauno Grönroos on ollut ”rekenä jos kelkkanakin”
13/06/2025
Nuoriso-Leader antaa nuorille mahdollisuuden kokeilla ja oppia yrittäjyydestä
11/06/2025
Kyläautot käyttöön Sysmässä ja Padasjoella – kesän kokeilu tuo yhteiskäyttöautot maaseudulle
04/06/2025
LUTin ja LABin opiskelijat osana kylien kestävää kehitystä
26/05/2025
Kyläautot lähdössä liikkeelle – palvelu käynnistyy kesäkuussa Sysmässä ja Padasjoella
20/05/2025