Uusi hanke alkaa. Yhdessä – osallisuuden ja turvallisuuden vahvistamiseksi

03/12/2025

Kirjoittanut: Päijänne-Leader

Päijänne-Leader

Yhdessä – osallisuuden ja turvallisuuden vahvistamiseksi -hanke vahvistaa Päijät-Hämeen maaseudun elinvoimaa ja turvallisuutta lisäämällä asukkaiden mahdollisuuksia osallistua oman elinympäristönsä kehittämiseen. Tavoitteena on tuoda yhteen asukkaat, kunnat, hyvinvointialue, viranomaiset ja järjestöt rakentamaan uusia yhteistyömalleja sekä vahvistamaan arjen turvallisuutta. Keskeinen ajatus on, että osallisuuden ja yhteistyön vahvistaminen on kiinteä osa kokonaisturvallisuutta. Hanketta toteutetaan kahden teeman kautta.

1. Kokonaisturvallisuuden lisääminen: Hankkeessa laaditaan kyläturvallisuussuunnitelmia, järjestetään ensiapu- ja turvallisuuskoulutuksia, toteutetaan harjoituksia sekä rakennetaan pysyviä yhteistyöfoorumeita eri toimijoiden välille.

2. Osallisuuden edistäminen: Asukkaille luodaan uusia osallistumiskanavia, järjestetään koulutuksia ja keskustelutilaisuuksia sekä kehitetään rakenteita, jotka helpottavat vuorovaikutusta kuntien ja asukkaiden välillä.

Hankkeen tuloksena Päijät-Hämeeseen syntyy asukaslähtöinen toimintamalli, joka tukee sekä yhteisöjen että kuntien turvallisuustyötä. Hanke lisää luottamusta, yhteisöllisyyttä ja kriisinkestävyyttä sekä vahvistaa maaseudun vetovoimaa turvallisena ja osallistavana asuinympäristönä. Toimintoja pilotoidaan ja mallinnetaan Päijät-Hämeessä 1.12.2025–31.12.2027. Hanke on saanut rahoitusta Hämeen ELY-keskukselta Euroopan Maaseuturahastosta.

Lisätiedot:
Tiina Västilä
Nuoriso- ja yhteisöaktivaattori
tiina.vastila@paijanne-leader.fi
044 902 2314

Palaa ajankohtaisiin

Aiemmat

Liikkuva nuorisotyö tuo palvelut lähelle nuoria

11/12/2025

Lähieläinlääkäripalveluita Padasjoella

05/12/2025

Vieraskynä: Mallusjoen Nuorisoseuran talkootyölle rakennetaan tulevaisuutta – Tuore opinnäytetyö tukee Päijät-Hämeen elinvoimaa ja osuu myös kansainvälisiin kehitystavoitteisiin

04/12/2025

Kuinka asuttavia Päijät-Hämeen kylät ovat? Asuttava Päijät-Häme -pilotin tulokset julkaistu!

01/12/2025

Nuorten ideat Heinolan kirkonkylältä ja Padasjoen kouluvierailulta: harrastuksia, tapahtumia ja hengailupaikkoja

28/11/2025