Koko kylän turvallisuusillat Iitissä vahvistavat asukkaiden tietoja ja taitoja

27/03/2026

Kirjoittanut: Päijänne-Leader

Päijänne-Leader

Iitin kunnan alueen kylille ja asukkaille tarjotaan huhtikuussa mahdollisuus vahvistaa arjen turvallisuustaitoja ja yhteisöllisyyttä kolmessa turvallisuusillassa.

ke 22.4. klo 17.30 Perheniemi: Haaviston seurantalo, Kuninkaantie 847, 47450 Perheniemi
to 23.4. klo 17.00 Vuolenkoski: Areena, Vuolenkoskentie 1290, 19160 Vuolenkoski
ti 28.4. klo 17.30 Kirkonkylä-Radansuu: Radalla Resort, Uimarintie 1, 47400 Kausala

Ohjelmaan kuuluu kouluttajan vetämä katsaus ensiavun perusteisiin. Tietoja ja taitoja, joista voi olla arjen pienissä ja suurissa hätätilanteissa suurta hyötyä. Vaikka osallistujille ei myönnetä erillistä ensiaputodistusta, illan aikana opitaan keskeisiä taitoja, jotka lisäävät valmiuksia auttaa omaa perhettä, naapureita ja koko kyläyhteisöä. Lisäksi osallistujat saavat ajantasaista tietoa 72 tuntia -varautumisesta. Mitä jokaisen olisi hyvä pitää kotivarana, miten varmistaa oma ja läheisten pärjääminen, jos arjessa ilmenee häiriö- tai kriisitilanteita? Tilaisuuksissa on myös varattu aikaa vapaalle keskustelulle, kohtaamisille ja kahvittelulle. Ne tarjoavat matalan kynnyksen mahdollisuuden vaihtaa ajatuksia naapurien kanssa ja vahvistaa yhteisöllisyyttä, sillä yhdessä varautuminen on aina tehokkaampaa kuin yksin.

Turvallisuusillat ovat kaikille avoimia ja maksuttomia. Ne kannustavat kyläläisiä ottamaan pieniä, mutta merkityksellisiä askeleita kohti turvallisempaa arkea. Tilaisuudet järjestetään osana Päijänne-Leader ry:n toteuttamaa ja EU:n maaseuturahaston rahoittamaa Yhdessä turvallisuuden ja osallisuuden vahvistamiseksi -hanketta.

Lisätiedot:

Tiina Västilä, yhteisöaktivaattori
tiina.vastila@paijanne-leader.fi
p. 044 902 2314

Palaa ajankohtaisiin

Aiemmat

Pääsinniemen kylätalolla energiaa käytetään nyt fiksummin

13/10/2026

Mikä yhdistää radioamatööriä, suunnistajaa ja maanpuolustusharrastajaa?

12/10/2026

Heinolan kylävaikuttamisen opas on ilmestynyt

13/10/2026

Lah­den yh­dis­tyk­sil­tä ja yh­tei­söil­tä ke­rä­tään tie­toa häi­riö­ti­lan­tei­siin va­rau­tu­mis­ta var­ten

08/10/2026

Kyläautot löysivät käyttäjänsä – kahden kesän kokeilusta rohkaisevia kokemuksia Sysmässä ja Padasjoella

08/10/2026