Opintoretkellä Kymenlaaksoon kuultiin esimerkkejä varautumisesta

27/04/2026

Kirjoittanut: Päijänne-Leader

Päijänne-Leader

Lauantaina 25.4.2026 toteutettiin Kyläturvallisuus ja varautuminen aiheinen -opintoretki Kymenlaaksoon. Päivän aikana tutustuttiin konkreettisiin esimerkkeihin kylien varautumistyöstä, vaihdettiin kokemuksia ja pohdittiin, miten yhteisöllisyyttä ja turvallisuutta voidaan vahvistaa yhdessä. Mukaan opintoretkelle lähti yhteensä 15 osallistujaa seitsemästä eri kunnasta.

Pilkanmaan kylä esimerkkinä kylätason varautumisesta
Retkipäivän ensimmäinen kohde oli Pilkanmaan kylä, jossa ohjelma järjestettiin Kuntotöyryn talolla. Pilkanmaalla osallistujat pääsivät kuulemaan, miten kylässä on kehitetty varautumista erilaisiin häiriö- ja poikkeustilanteisiin. Esittelyssä olivat muun muassa kylän turvallisuussuunnitelma. Lisäksi käytiin läpi yhteistyötä kunnan ja muiden yhdistysten kanssa sekä kuultiin kylän varustehankinnoista. Vierailuun sisältyi myös keittolounas ja lyhyt kyläkierros, jonka aikana nähtiin mitä muuta aktiivinen kylä on saanut aikaiseksi. Pilkanmaan esimerkki herätti runsaasti keskustelua ja tarjosi osallistujille käytännönläheisiä ideoita omaan kylätoimintaan.

Marttojen Parempi Vara -hanke varautumistaitoja
Iltapäivällä retkiseurue jatkoi Virtakiven saunalle, jossa tutustuttiin Kaakkois-Suomen Marttojen Parempi Vara -hankkeeseen. Ohjelmassa oli hankkeen esittely sekä varautumiseen liittyviä toiminnallisia harjoituksia, joissa käsiteltiin kotitalouksien arjen varautumista selkeällä ja osallistavalla tavalla. Toimintaideoista mukaan sai napata mm. varautumisbingon, varautumisvisan tai toimintarastien toteutuksen. Yhteisten keskustelujen lomassa nautittiin päiväkahvit ennen kotimatkalle lähtöä. Marttojen näkökulma täydensi hyvin aamupäivän kylätason varautumisesimerkkejä ja toi esiin asukkaiden varautumisen merkityksen.

Yhteisöllisyys turvallisuuden perustana
Opintoretki tarjosi osallistujille mahdollisuuden nähdä, miten varautuminen rakentuu parhaimmillaan yhteistyöstä, suunnitelmallisuudesta ja paikallisten ihmisten aktiivisesta roolista. Päivän aikana kävi selväksi, että kyläturvallisuus ei ole vain suunnitelmia paperilla, vaan ennen kaikkea luottamusta, tiedonkulkua ja yhdessä tekemistä. Retki vahvisti osallistujien välistä verkostoitumista ja antoi konkreettisia eväitä kylien varautumisen ja osallisuuden kehittämiseen myös jatkossa.

Opintoretki järjestettiin Päijänne‑Leader ry:n Yhdessä turvallisuuden ja osallisuuden vahvistamiseksi -hankkeen toimesta. Hanke on saanut rahoitusta EU:n maaseuturahastolta Kaakkois-Suomen elinvoimakeskukselta.

Palaa ajankohtaisiin

Aiemmat

Ilmastoviisaus kylissä on arjen varautumista

18/05/2026

Kylien digi-iltakiertue kokosi kyläläisiä keskustelemaan digiturvasta ja tekoälystä

15/05/2026

Aurinkovoimalla toimivaa avantoa kokeiltiin Kuortissa – miten avanto pysyi sulana?

13/05/2026

Kyläautot palaavat kesäksi Sysmään ja Padasjoelle

11/05/2026

Päijät-Hämeen ruokaturvan uuden mahdollisuudet 8.6.2026

11/05/2026